сабота, јануари 23, 2021
  • sq
  • en
  • mk

АлтернАтивА: Заев купи вакцини само за неговата партија и нејзините филијали

По официјалните информации дека Владата на Република Северна Македонија, односно Министерството за здравство, обезбедило вакцини за околу 3000 граѓани, кои ќе пристигнат во март,...

АлтернАтивА: За кого важи казната за неносење маска во РСМ?

Деновиве видовме високи владини претставници кои позираат во затворени простории и на отворено без маски, која е задолжителна мерка за другите граѓани, за која...

Африм Гаши оствари средба со претседателот на Уставниот суд, Салих Мурат

  Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, придружуван од шефот на кабинетот, Меритон Цивули, денес оствари средба со претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија,...

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, оствари средба со Претседателот на турското собрание, Мустафа Шентоп

  Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, придружуван од поранешниот министер за култура, моментално пратеник на Алтернатива, Хусни Исмаили, вчера во Скопје оствари средба со Претседателот...

АлтернAтивA: Владата не успеа, но сметката ја плаќаат граѓаните со своето здравје

Загрижени поради актуелната сериозна состојба со јавното здравје во нашата земја и за тоа што може да следи, АлтернАтивА сака да алармира за крајно...

АлтернАтивА: Ние сме ПРОТИВ легализација на марихуаната

По информацијата на Премиерот дека сака да ја легализира марихуаната и, според него, нејзино ставање на законски рамки, навидум во име на прифаќање на...

АЛТЕРНАТИВА: Министерството за образование да им помогне на семејствата со ИКТ опрема и да...

Вонредната состојба, создадена како последица на корона-вирусот Ковид-19, ги натера повеќето образовни институции да ја извршуваат својата воспитно-образовна дејност од дома преку онлајн-платформите. Оваа...

АлтернАтивА: Претседателот Африм Гаши оствари средба со премиерот на Република Косово, г. Авдулах Хоти

Претседателот на АлтернАтивА, Африм Гаши, во рамките на своите активности, денес во Скопје оствари средба со претседателот на Владата на Република Косово, г. Авдулах...

АлтернАтивА: Да се разреши портпаролот на српската политика во Северна Македонија

Изјавата на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, дека тој не ја признава државата Косово, дури тврдејќи дека „Косово е Србија“, покрај тоа што...

АлтернАтивА: Претседателот Африм Гаши оствари средба со претседателот на Демократска партија на Косово, Кадри...

Денес, во Приштина, претседателот на АлтернАтивА, Африм Гаши, придружуван од пратеничката Сафије Садики - Шаини, оствари средба со претседателот на Демократската партија на Косово,...

Populare